Okolnosti vzniku MyJolla, Jolla a Sailfish OS

Kvůli zániku původního webhostingu se nám vytratila většina článků, které odpovídaly na otázky týkajících se souvislostí vzniku tohoto portálu. Původně byl zamýšlen jako aktivita volně navazující na působení na portálech Nokiaforum.cz a MyNokia.cz. Vzhledem k rozhodnutí zaměřit portál více na jednu věc, vydali jsme se logickou cestou a to Sailfish OS a Jolla odpovídající názvu portálu. 

Společnost Jolla Oy vznikla 29. března 2011 v reakci na událost z 9.února 2011 známou jako Burning platform, kdy Nokia oznámila, že končí s vývojem vlastních OS a přechází na platformu Windows Phone v reakci na ztrátovou divizi operačních systémů Symbian a MeeGo, čímž způsobila v komunitě fanoušků vlnu nevole,  nicméně jednalo se o strategické manažerské rozhodnutí, které provedl ex-šéf Nokie Stephen Elop přicházející z Microsoftu. Vývojáři N-Series (N7xx, N8xx, N900, N9) tak ze dne na den odešli nebo přišli o práci, vzniklo tak podhoubí pro založení nové společnosti navazující na finskou tradici tvořenou lidmi přímo z Nokie.

Operační systém Sailfish OS je založený na Linuxu, které jsou blíže ke klasickým distribucím než Android embed hackům. Používá drivery pro Android, knihovny libhybris. Grafické rozhrání je Qt5/ QtQuick 2.0 na Waylandu (2013). Hlavní devízou je nativní podpora Android aplikací. Není ale plně OpenSource. Vrchní GUI vrstva a defaultně + licencovaný třetích stran (T9, Android emulátor, exchange). Většina middleware je OSS.

Zdroj: Přednáška Martina Kolmana na OpenAlt 2016 – Jolla Sailfish OS žije (zatím)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s